Big_loader_ajax

Proč péče o prostatu? (prostata pod lupou)

Pro muže a vlastně i pro ženy je prostata velmi důležitým orgánem. Prostata nebo jinak také předstojná žláza produkuje sekret, který obsahuje důležité látky, z nichž každá nějakým způsobem umožňuje či zvyšuje šanci na oplodnění.

Prostatický sekret obsahuje látky, které ovlivňují pohyblivost spermií, stimulují děložní svalstvo a vytváří vhodné prostředí pro „dopravu“ spermií do vejcovodů ženy. Sekret se při ejakulaci mísí se spermiemi a tvoří až 30% ejakulátu.

Prostata se u mužského plodu vyvíjí z močové trubice a objevuje v 9. týdnu nitroděložního vývoje. V průběhu života muže prochází prostata několika přirozenými vývojovými stádii, počínaje narozením, kdy váží pouze několik gramů, přes období puberty a pohlavního zrání až do období dospělosti okolo 20 roku, kdy prostata dosáhne své dospělé velikosti a hmotnosti. U zdravého muže váží zhruba 20 g a velikostí i tvarem připomíná vlašský ořech.

Druhé období růstu začíná zhruba kolem 40. roku věku. Jedná se o fyziologický příznak stárnutí, jako je například šedivění vlasů.

Růst prostatické tkáně je ovlivňován hormonálními změnami stárnoucích mužů, zejména hormonální nerovnováhou, která růst podporuje.

Tkáň prostaty se zvětšuje hlavně v okolí močové trubice a to často způsobí její stlačení, v krajním případě až její neprůchodnost. Zbytnění prostatické tkáně má za následek  problémy močových cest, které se projevují zvýšeným nucením na močení zejména v noci anebo prodlouženým, či přerušovaným močením.

Tento stav se nazývá Benigní hyperplazie prostaty a může postihnout až polovinu všech mužů mezi  40. – 60. rokem, tři čtvrtiny mužů 60 - 80 letých a 9 z 10 mužů starších 80 let. Přičemž polovina všech mužů trpí obtěžujícími příznaky BPH.

Onemocnění prostaty se stávají sociálně-ekonomickým problémem zdravotnictví a v popředí zájmu tak stojí vývoj úspěšných léčebných strategií.

 

Co je prostata?

Prostata je žláza pod močovým měchýřem, která obepíná močovou trubici. Žlázy umístěné v tkáni prostaty vytváří tekutinu bělavého vzhledu; při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do močové trubice, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. U novorozence má prostata sotva velikost hrášku a její hmotnost se pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k její stimulaci a růstu androgenů. U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů. Tak tomu je asi až do 4.-5. dekády života, pak se u naprosté většiny mužů začíná zvětšovat. Vývoj a zvětšení prostaty jsou závislé na přeměně testosteronu, mužského pohlavního hormonu, na dihydrotestosteron uvnitř prostaty. Výjimkou jsou muži kastrovaní před pubertou (eunuchové) a muži s vrozenou poruchou přeměny testosteronu. Oba dva případy jsou v populaci extrémně vzácné.